Any rera any el campionat interescolar, que organiza l'escola d'escacs EscaciMat, millora la participació i nivell de jocs dels jugadors.

Com els darrers anys el torneig s'ha jugat a l'escola Sagrada Familia, que sempre ens acull amb els braços oberts.

Hem repartit un total de 18 trofeigs, i diverses medalles. Hem tornat a repetir la classificació per equips, que ha guanyat la Sagrada Família en una lluita frec a frec amb l'escola Grèvol.

La competició individual ha estat molt renyida, del segon lloc endavant!. El nostre "Messi" particular, el Marcel Claramunt (escola Sagrada Família) ha assolit una puntuació perfecte, demostrant una gran seguretat en el seu joc (i només té 9 anys!)

L'ambient ha estat festiu i cordial, com cada any els nens s'ho passen d'allò més bé: competeixen, fan nous amics, tot això guardant silenci a les partides (aquesta és la part que més sorprèn als pares que venen per primera vegada!)

Hem fet una pausa de 20 minuts, on els pares i nens han gaudit d´un aperitiu.

Per últim al lliurament de premis hem volgut també reconeixer el treball del Xavier Navarro, el coordinador d'escacs de l'escola Sagrada Família, amb el que portem anys establint una molt fructifera col·laboració.

17 escoles diferents, han participat, i per edats han jugat 1 nen de 6 anys, 9 de 7 anys, 13 de 8 anys, 19 de 9 anys, 5 de 10 anys, 4 de 11 anys i 2 de 12 anys.

Tot i el treball que porta organitzar un campionat d'aquestes característiques a l'escola EscaciMat disfrutem veient que cada vegada participen més nens, petits i grans (alguns dels quals porten tota la primària amb nosaltres), ens hi veiem l'any vinent! 

Classificació grup A (fins a 3r.)
PosNomEscola
1r. Marcel Claramunt Sagrada Família
2n. Gerard Munné Arenal de Llevant
3r. África González Folch i Torres
4rt. Eduard Cano Voramar
5è. Roger Lizaur Grévol
Veure tots els jugadors
Trams d´edats (fins a 3r.)
PosicióNomEscola
Millor 6a. Angela González Folch i Torres
Millor 7a. Erik Casorran La Llacuna
Segon 7a. Jorge Pascual Provençals
Millor 8a. Pablo Mariano Arenal de Llevant
Segon 8a. Aleix Fexas Barrufet
Tercer 8a. Tarek Vergara Sagrada Família
Millor 9a. Martí Rebull Grévol
Segon 9a. Nil Blanes La Llacuna
Tercer 9a. Víctor Castilla Grévol
Millor 10a. Othman El Harirya La Mar Bella
Segon 10a. Andrés Lloret Hamelin
Millor 11a. Andreu Gironella Maristes La Inmaculada
Classificació final equips
PosicióNomCursEscola
1r. Sagrada Família Marcel Claramunt, Pau Martínez i Albert Julià
2n. Grévol Roger Lizaur, Martí Rebull i Albert Méndez
3r. Voramar Eduard Cano, Martí Constans, Quim Ortuño, Pau Constans
Veure tots els equips
Resultats grup A
1 2 3 4 5 6 7

1. Dia.
Dissabte 12 de maig.

2. Horari.
de 10 a 13,30 h. (es començarà puntual, no es pasarà llista).

3. Local.
Escola Sagrada Famíla. c. Sardenya, 343. Barcelona.

4. Ritme de joc.
Partides de 24 minuts. Pasat el temps, si la partida no ha acabat, un àrbitre adjudicarà el resultat en funció de la posició.

5. Sistema de joc.
Campionat a 7 partides, sistema suís. (cada nen s´enfronta a un que té la mateixa puntuació a cada ronda).

6. Desempats.
Els desempats es resoldran per:
1. Particular (si tots els implicats han jugat entre si. Si tres nens opten a un trofeu, i nomes dos han jugat entre si, es pasarà al següent desempat).
2. Bucholz (es suma els punts que han fet els nens amb qui has jugat).
3. Progressiu (es suma els punts que tens a cada ronda).

7. Trofeus.
Trofeus per als 5 primers classificats.
Trofeus als millors de cada edat, de 6 a 10 anys.
Els trofeus no son acumulables (si un nen queda entre els tres primers, el trofeu de millor de la seva edat pasarà al següent millor de la seva edat).
Tots els assistents rebran un record.

8. Competició per equips.
Els equips estaran formats per fins a 6 jugadors de la mateixa escola, on es sumaran les 4 millors puntuacions
Trofeus per a les 3 millors escoles i medalles pels seus jugadors.

Inscripció gratuïta


Galeria del torneig: